Spor

İspanya’da korsan yayına karşı büyük savaş! Bu gidişle kepenk kapatırız…

İspanya’da korsan yayına karşı büyük savaş! Bu gidişle kepenk kapatırız…

Avrupa futbolunun en zengin ve en gözde kulüplerinden Barcelona ile Real Madrid’in mücadele ettiği La Liga’da internetteki korsan maç yayınlarından dolayı sorun yaşanıyor.

İspanya Futbol Federasyon’u İspanya takımlarının maçlarının internette yayınlamasından büyük şikâyet duyuyor.

La Liga’da kulüplerin büyük gelir kaynağı olan yayın gelirlerinin korsan yayınların yapılmasıyla birlikte sekteye uğradığı belirtildi.
Özellikle küçük kulüplerin büyük gelir kaynağı olan, büyük kulüplerinde gelirlerinin %25 ile %30’unu karşılayan bu gelirlerin, korsan yayın yapıldığından beri büyük bir düşüş içinde olduğu bilgisi verildi.

İspanya futbolunu izlemek için ülkede net olarak 3,9 milyon abone söz konusu. Bu sayının diğer ülkelerle kıyaslandığı zamansa İngiltere’de 15 milyon, İtalya’da 9 milyon abonenin olduğu, İspanya’nın bu rakamının daha düşük kaldığı görülüyor.

LFP açıkladı,İspanya La Liga geri planda! İngiltere Premier Lig Lider

La Liga’nın yayın haklarının toplam bedeli ise yıllık olarak 600 milyon avro olarak açıklandı.

İngiltere Premier Lig’in toplam yıllık yayın hakkı ise 1 milyar 400 milyon avro olarak ilk sırada yer aldı.

Bu konuda en büyük destek ise LFP olarak bilinen, 1.ve 2.ligin tamamının bağlı olduğu İspanya Profesyonel Futbol Ligi Kurumu veriyor.

LFP’nin açıkladığı rakamlar ışığında korsan yayınların ülke futboluna büyük sekte vurduğu ve gelişmede önemli bir dezavantaj olduğu belirtildi.

LFP ‘nin açıkladığı bu rakamlara kulüplerden de büyük destek var. Korsanla mücadele konusunda Real Madrid, Barcelona ve Atletico Madrid büyük bir önemle LFP’ye destek oluyor.

Javier Tebas uyardı…Bu gidişle çarkı daha fazla döndüremeyiz…

LFP başkanı Javier Tebas’ gündem belirleyecek açıklamalar yaparken, eğerki böyle devam ederse, ülke futbolu ilerleyen dönemde çökecektir. Bu yüzden derhal korsana savaş açılması gerekmektedir, diyerek bu konunun önemine dikkat çekti.

LFP başkanı sözlerine devam ederken, hedeflenen rakam olan yıllık 1 milyon 100 bin avronun asla erişilemeyecek olduğunu, bu gidişle yayın haklarının 800 milyon avro bandına dahi erişemeyeceğini ve 600 milyon avro bandından daha da aşağıya çekileceğini söyledi.

Derhal yasal önlem alınsın!

Derhal internet yasasının güncellemesi ve geniş kapsamlı olarak uygulanması gerektiğini savunan başkan, bununla ilgili bir mücadele birimi kurulmalı, internette bu yayınlar olmamalı diyerek sözlerini noktaladı.

Spor Radyosu

11 Kasım 2014

Yorum Yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir